Haber

Emekli Astsubay’ın 15 Dönümlük Armut Bahçesinden 50 Ton Ürün Bekleniyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olduktan sonra doğduğu köye yerleşen emekli astsubay Yüksel Apaydın, kar tarlasında yetiştirdiği armutlardan bu yıl 50 ton ürün bekliyor.

Jandarma Komutanlığından emekli olduktan sonra memleketine dönen emekli astsubay Yüksel Apaydın, ilçeye bağlı Karakaya köyünde damlama sulama sistemiyle bahçesinde armut yetiştirmeye başladı. Armutçuluk işine amatör olarak başladığını daha sonra profesyonel olarak devam ettiğini belirten Apaydın, “Benim 1.200 ağacım var. Şimdi ağaçlar 10 yaşında ağaç başına 25 kilo verim alıyorum, 50 ton hasat bekliyorum. bu yıl deve armutları.” söz konusu.

Apaydın, 10 yıl önce emekli olduktan sonra bu bölgede deve armutunun yetişebileceğini düşündüğünü belirterek, 35 dönümden 15 dönümünü tahsis etti. yapacağım.” dedi.

‘İzleme Ağustos’ta yapılacak’

Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Belediye Başkanı Çeşmeci, ziraat mühendisleri ile birlikte köye giderek Apaydın’dan bilgi aldı. Apaydın, ağaçların bu yıl meyve veremediğini ağustos ayında ağaçlara izleme işlemini uygulayacağını belirterek, “Meyve çok olduğu için ağaçlar büyüyemiyor ve meyveler küçük kalıyor. İzleme işlemini ben uygulayacağım. Ağustosda.” söz konusu. Bahçesinde irili ufaklı armutların yetiştiğini belirten Apaydın, bazı armutların 700 gram olduğunu ve boyutlarıyla dikkat çektiğini ifade etti. Armutların tamamen organik kurallar çerçevesinde yetiştirildiğini belirten Apaydın, 700 grama kadar çıkan armutu görenlerin hayrete düştüğünü söyledi.

“Armut Hasadı 8 gün sürer”

12 çalışanla armut hasadının gerçekleştirildiğini ve yaklaşık 8 gün sürdüğünü belirten Apaydın, “Kadınlardan toplayıcılar ve boylarına göre ayıranlar var. Erkek çalışanlar merdivenli üst dallarda hasadı yapıyor. kadınların yetişemediği alanlar bu yıl kasım ayında inşallah hasada başlayacağız.” şeklinde konuştu. – ÇORUM

kaynarcaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-