Haber

Tüm ETA mahkumlarını Bask hapishanelerine nakletmek için gösteri

İspanya’nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesindeki Bilbao kentinde, ETA üyesi tüm mahkumların Bask bölgesindeki cezaevlerine nakledilmesini talep eden bir gösteri düzenlendi.

Her yıl Ocak ayı başında insan hakları savunucusu “Sare” örgütünün davetiyle düzenlenen ve bir klasiğe dönüşen ETA tutsaklarına destek gösterisi, Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasından iki yıl sonra yüksek katılımla gerçekleştirildi.

Bilbao şehir merkezinde yürüyen kalabalık, ETA’lı tutsakların Bask bölgesindeki cezaevlerine nakledilmesi sürecinin bir an önce tamamlanmasını ve ETA’nın silahları bırakıp kendini dağıtmasının ardından başlayan birlikte yaşama projelerinin bir an önce sona ermesini talep etti.

Sare, şu anda her 10 ETA mahkumundan 9’unun Bask bölgesinde, 13’ünün İspanya’nın diğer bölgelerinde ve 12’sinin Fransa’da hapishanelerde olduğunu bildirdi.

Bask özerk yönetiminde iktidarda bulunan Bask Milliyetçi Partisi (PNV) gösteriye katılmadı ancak İspanyol hükümetinden ETA tutsaklarının Bask cezaevlerine nakli sürecini tamamlamasını isteyen bir açıklama yaptı.

İspanya’da azınlık solu koalisyon hükümeti bütçe ve bazı kanunların meclisten geçmesi için Bask partileriyle müzakere ederken, ETA tutsaklarının durumu da gündeme geliyor.

Bask bölgesinin bağımsızlığı için yaklaşık 60 yıllık silahlı mücadelesini Nisan 2017’de sonlandıran, 850’den fazla kişinin ölümünden ve yaklaşık 3 bin kişinin yaralanmasından sorumlu olan ETA, Mayıs 2018’de kendisini feshetme kararı aldığını açıklamıştı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu