Haber

Araç sahiplerine bir iyi, bir kötü haber! Motorin indirimi, otogaz zammı

Petrol fiyatları ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında oynaklık devam ediyor. Dün mazot fiyatı 1 lira 2 kuruş düşmüştü. Bugün akaryakıtta zam ve indirim var.

MOTOR İNDİRİMİ, OTOGAZ ARTIŞI

Bu gece yarısından itibaren motorine 65 kuruş indirim, LPG’li otogaza 1 lira ve 7 kuruş zam geliyor.

MOTOR VE OTOGAZIN FİYATI NE KADAR OLDU?

Fiyat değişikliğinin ardından motorinin litresi İstanbul’da 21 liradan 87 kuruşa, Ankara’da 22 liradan 16 kuruşa, İzmir’de 22 liradan 20 kuruşa geriledi. LPG otogaz fiyatı İstanbul ve Ankara’da 11 liradan 99 kuruşa, İzmir’de 11 liradan 79 kuruşa yükseldi.

AKARYAKIT FİYATI SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

17 Ocak’ta akaryakıta 67 kuruş, 18 Ocak’ta motorine 1 lira 5 kuruş, 25 Ocak’ta akaryakıta 1 lira 25 kuruş zam yapıldı. 27 Ocak’ta benzin ve motorine 60 kuruş, 2 Şubat’ta motorine 1 lira 2 kuruş indirim uygulanacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı ile bariz bir fiyat değişimi farkı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliğini açıklayan tek sendika olan EPGİS ile ilgili hata açıklaması yapmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava süreci sonuçlanana kadar vatandaşla paylaşmayacağını açıkladı.

haber-asarcik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu