Haber

19 yıl sonra yakalandı: 6 ay sonra serbest bırakıldı

11 Ekim 2000’de Hizbullah tetikçileri Haydar Solmaz, Mehmet Çiçek ve Cuma Güzel’in Diyarbakır’ın Bağlar İlçesi Fatih Mahallesi Göçmenler Caddesi’ndeki konutlarına operasyon düzenlendi.

19 YIL SONRA GEÇERSİZ KİMLİKLE YAKALANDI

Sözcü’den Özgür Cebe’nin haberine göre, İki Hizbullahçının firar etmesini sağlayan Cuma Hoş, silahıyla birlikte yakalandı. Ateş eden Mehmet Çiçek de daha sonra yakalandı.

Haydar Solmaz ise o günden sonra ortadan kaybolmuştur. Solmaz, 11 Haziran 2019’da Antalya Kepez’de sahte kimlikle yakalandı.

İKİ KİŞİNİN KATİLİ OLMAKTAN TUTUKLANDI

Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Hizbullahçı Solmaz, SEGBİS’le bir gün hakim karşısına çıktı. Mahkeme, aralarında sanıkların da bulunduğu Hizbullahçı bir grubun, Davut ve Sedat Ekinci adlı iki kişiyi çalıntı bir araçla polis kılığına girerek kaçırarak Cumhuriyet Köyü’ndeki bir sığınağa hapsettiklerini, bu kişilere el ve ayakları zincirlenerek eziyet ettiklerini, bu kişilere eziyet ettiklerini tespit etti. ve öldürmek için kaçırdıkları iki kişiyi infaz etmek için sığınağa gittiklerinde. zinciri kırarak kaçtıklarını belirtti.

Adem Keser ve Salih Keser’in köyde bekçilik yaptıkları için öldürüldüğü, Naciye Keser’in de yaralandığı olayın asıl failinin sanık olması nedeniyle mahkeme 19 yıl süren tutukluluk kararını zafere çevirdi.

TUTUKLANDI, 6 AY ​​SONRA SERBEST

Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edilen Haydar Solmaz’ın tutukluluğu sadece 6 ay sürdü. 5 Aralık 2019’da hakim karşısına çıkan Hizbullahçı, iki kişiyi öldürmekten yargılanmasına rağmen tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanması ve suçlu karakterinde değişiklik olma ihtimali nedeniyle serbest bırakıldıktan sonra serbest bırakıldı. kişi, iki kişinin kaçırılması ve birinin yaralanması.

GAFFAR OKKAN’IN ‘HİZBULLAH ATIŞÇILARI’ LİSTESİNDE YER ALDI

Haydar Solmaz, Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın öldürülmesinden 9 gün önce 15 Ocak 2001’de Diyarbakır Valiliği’nde basına duyurduğu 26 kiralık katil listesinde yer alıyordu.

‘YÜRÜTMEYİ DURDUR’ KARARI ALINDI

Polis memuru Adem Bayrakçı’nın öldürüldüğü hücre evine yapılan baskında evde bulunan eşi Remziye Solmaz da tutuksuz yargılanmak üzere yargılanıyordu. Terör örgütüne üye olmaktan ceza alıp Yargıtay’ca onanınca eşi Haydar ile birlikte ortadan kayboldu.

Tetikçilerin toplu halde teslim olmasının ardından mahkemeden infazın durdurulmasını ve teslim olmadan avukatı aracılığıyla yeniden yargılanmasını talep etti.

Talebi kabul eden mahkeme, Remziye Solmaz hakkındaki yakalama kararını bozarak, yargılamanın yenilenmesine ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Remziye Solmaz’ın hücre evine yapılan baskında, tetikçi Cuma Güzel’e evdeki Kalaşnikof’u öldürmek amacıyla ateş açmasını söylemekle suçlanıp cezalandırıldı.

haberarnavutkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu